ساب چیست؟

خلاصه مطالب

ساب ووفر Pioneer 312

ساب چیست؟

ساب Infinity 1200 ساب یا ساب ووفر (Sub Woofer) یکی از اجزای تشکیل دهنده سیستم صوت است که وظیفه آن تولید و پخش فرکانس های پایین یا بم است. ساب ها از لحاظ تولید یا پخش فرکانس ها به سه دسته ساب ووفر, مید ووفر و ووفر تقسیم میشوند که وظیفه هر کدام از این سه نوع تعریف شده و مشخص است.

فرکانس پاسخگویی ساب ووفر چیست؟

به طور مثال ساب ووفر که نمونه آن بر روی بسیاری از خودرو ها نصب است وظیفه اش تولید و پخش صدا در فرکانس 20 هرتز تا 200 هرتز است, بنابراین بم ترین صدایی که از سیستم صوت پخش میشود مربوط به ساب ووفر میباشد.

ووفر چیست؟

دسته ی بعدی ووفر ها هستند که وظیفه شان تولید و پخش فرکانس های صدای بم است اما با این تفاوت که ووفر ها توانایی پخش صداهای خیلی بم که فقط از عهده ساب ووفر ها بر میاید را ندارند و بازه فرکانسی آنها بین 40 تا 500 هرتز است. توجه داشته باشید که ووفر ها فرکانس های بین 20 تا 39 هرتز را تولید و پخش نمیکنند اما از طرفی به نسبت ساب ووفر ها بازه فرکانسی بیشتری دارند.

مید ووفر چیست؟

دسته سوم از ساب ها مید ووفر ها هستند که محدوده پشتیبانی فرکانسی آنها تا 5000 هرتز است.

حال که با انواع ساب آشنا شدیم باید بدانیم که ساب ها به صورت کلی به دو نوع اکتیو (فعال) و پسیو (منفعل) تقسیم میشوند.

ساب اکتیو چیست؟ 

Alpine-080
ساب اکتیو آلپاین 080

نوع اول یعنی ساب های اکتیو, ساب هایی هستند که به صورت شرکتی برای آنها یک آمپلی فایر طراحی و در نظر گرفته میشود و اصطلاحا ساب های آمپلی سرخود نیز گفته میشوند. مانند ساب زیر صندلی آلپاین 080 که دارای سایز بسیار عالی 8 اینچ و ابعاد کوچک است و همینطور ساب زیر صندلی آلپاین 1080 که با طراحی کوچکشان بتوان به راحتی در زیر صندلی خودرو نصب کرد. این ساب های اکتیو زیر صندلی تا سایز 12 اینچ هم توسط شرکت ها ساخته میشوند بنابراین در زیر صندلی میتوان آنها را جاسازی کرد. از طرفی ساب های اکتیو در سایز های بزرگتر هم موجود هستند که فقط برای استفاده در صندوق عقب خودرو تولید میشوند زیرا ابعاد آن به گونه ای نیست که مانند ساب های اکتیو زیر صندلی در فضای داخل اتاق خودرو استفاده شوند. نمونه ساب اکتیو با سایز 12 اینچ و باکس بزرگ ساب باکس اکتیو جی بی ال مدل سوپر بیس پرو GTO است.

فرق ساب قدرتی و کیفیتی چیست؟

حال که با انواع ساب ها آشنا شدیم باید بدانیم که یکی دیگر از دسته بندی های ساب ها دسته بندی کیفیتی و قدرتی آنهاست. ساب هایی که برای سیستم های قدرتی بسته میشوند بیشتر از 500 وات RMS قدرت دارند و اغلب برای لرزش / ویبره زیاد مورد استفاده قرار میگیرند و به اصطلاحا به این نوع سیستم های صوت SPL گفته میشود. در نظر داشته باشید که برای استفاده از ساب های قدرتی یا SPL باید از آمپلی هایی که برای همین نوع ساب ها طراحی شده اند استفاده کنید. ساب های قدرتی معمولا قیمت بالاتری به نسبت ساب های کیفیتی دارند زیرا از اجزای قوی تری در آنها استفاده شده مانند ساب های پرقدرت شرکت گرند زیرو و …

دسته ی دیگر شامل ساب های کیفیتی میشود که ساب های این دسته استفاده بسیار کاربردی تری دارند چرا که در این نوع سیستم صوت شنونده به دنبال دریافت کیفیت صدای مناسب است و میخواهد که از جزییات صدا لذت ببرد و موسیقیی که تمام اجزای صوتی آن مشخص است را بشنود تا بتواند لذت کافی از موسیقی پخش شده از سیستم صوتی خود را اصطلاحا ببرد. سیستم های صوتی کیفیتی سیستم هایی هستند که بر روی تمامی خودرو ها توسط کمپانی ها بسته میشوند البته نه کمپانی هایی مانند ایران خودرو و سایپا !!!

نتیجه گیری

در انتهای این مقاله به این نتیجه میرسیم که اگر قرار است که برای خودرویتان ساب ووفر تهیه کنید اگر به دنبال کیفیت صدای مطلوب هستید باید از ساب های کیفیتی یا SQL استفاده نمایید و در صورت دوم اگر خواهان این هستید که با کوبش و ویبره ی ساب کل ماشینتان به لرزه افتد از ساب های قدرتی یا SPL استفاده نمایید.

سایر مقالات سایت

تفاوت میدرنج و فول رنج

تفاوت میدرنج و فول‌ رنج در سیستم های صوتی معمولاً به نحوه پوشش فرکانسی و کیفیت صدا مرتبط است. میدرنج یا میان‌رنج معمولاً به صداهای

مشاهده